Yozgat Haberleri, Yozgat Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri
  • Genel
  • 0

Yozgatlı kadınlar mutfaklarını kışa hazırlıyor

Yozgat’ta birbirlerine yardımcı olmak için bir araya gelen kadınlar, imece usulüyle yemeklerin olmazsa olmazı arasında yer alan ev yapımı salçaları hazırlamaya başladı. Kadınlar bu sayede hem kışlık yiyecek ihtiyaçlarını karşılıyorlar hem de bu salçaları satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyor. Kadınlar tarladan ve bahçelerinden topladıkları domatesleri yıkayıp doğradıktan sonra suyunu çıkarmak için domatesi file yardımıyla eziyorlar. Ezdikleri domatesi geniş kazanlara koyarak kaynatan kadınlar bu şekilde kışlık yiyeceklerin vazgeçilmezleri arasında yer alan ev salçasını hazırlıyorlar. Kadınlar daha sonra hazırladıkları salçaları cam kavanozlara koyarak salçaları kışa hazırlıyorlar.

Ev salçası yapımının zor ve zahmetli olduğunu söyleyen Hilal Yozgatlı,Kendi yaptığımız salça hem organik hem de daha lezzetli oluyor. Bu salça için 3 gün uğraşıyoruz. Her yıl salça yapıyoruz hem kendimiz için yapıyoruz hem de ihtiyaç fazlasını satarak ev ekonomimize katkı sağlıyoruz. Salçanın kilosunu 50 liraya satıyoruz dedi.

Komşularıyla birlikte kışlık ev salçası hazırladıklarını belirten Hanife Yaşar ise,Kendi kaynattığımız salça daha doğal ve lezzetli oluyor. Her sene yazın komşularımızla birleşerek kışlık yiyecek yaparız ve bu sayede kışa hazırlanırız diye konuştu.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri